Bir Rüya Gördüm...

Neden uyuruz?

Uyku, bazılarımız için az olsun yeter, bazılarımız için ise bıraksalar tüm gün uyurum kıvamında. Neden uyuduğumuza ilişkin halen elimizde net bilgiler olmamasına rağmen uyumadığımız zaman fiziksel ve psikolojik olarak ne sıkıntılar yaşadığımızı çok net biliyoruz. Çocuklarda da uyku özellikle bebeklik döneminde büyümek için olmazsa olmaz. Bir de uykunun vazgeçilemez partneri rüyalar var.

Rüyalarımızın kaynağı nedir?

Rüyalarımız bazen gün içinde yaşadıklarımız, bazen öğrendiklerimiz, bazen hayallerimiz, bazen duygu yüklü taraflarımız, bazen de düşündüklerimizdir. Rüyalarımızın bazılarında dinlenir ve rahatlarız, bazılarında ise korkar ve geriliriz. Hatta zaman zaman günlük hayatta söyleyemediklerimizi rüyalarımızda söyleriz.

Kötü rüyalar gören çocuğa nasıl yardımcı olabiliriz?
✦ Öncelikle çocuğunuzun rüyasını size anlatabilmesi için ona fırsat verin. Sabah ağlayarak ya da korkarak uyanmışsa sakinleşmesi için ona zaman tanıyın.

✦ Size rüyasını anlattığı zaman onu ciddiye alın. “Rüyalar gerçek değildir, bir şey olmaz” gibi geri bildirimler onun içe kapanmasına neden olabilir. Bu sebeple çocuğunuz size rüyalarını anlatırken dikkatlice dinlemeye özen gösterin.
✦ Size rüyasında canavar gördüğünü söylediğinde ona “canavar diye bir şey yoktur” demeniz onun rahatlamasını
sağlamaz. Bu tip bir durumda ona; “Rüyanda gördüğün canavar neye benziyordu, resmini çizebilir misin” diye
sorular sorabilirsiniz. Rüyasında gördüğü canavarı somut hale dönüştürdükten sonra ise onunla nasıl başa
çıkabileceği üzerine beraber bir çözüm bulabilirsiniz. Bu sayede onun rüyasında gördüğü canavar karşısında güçlü
olmasını sağlamış olursunuz.

✦ Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim dili onun gelişimini etkileyen temel yapı taşlarıdır. Kızgınlıkla ona söylediğiniz
sözler çocuk tarafından gerçek algılanabilir ve onun kaygılanmasına neden olabilir. “Bir daha böyle davranırsan
seni sevmem, seni komşuya vereceğim, beni üzersen annesiz kalırsın” gibi tehdit içeren sözler çocuğun kaygılanmasına, korkmasına neden olarak rüyalarında kaçırılmaya, kovalanmaya dönüşebilir.

✦ Çocuğunuzun kendi duygularına güvenmesini sağlamak için onun duygularını anladığınızı belli edin. “Evet, bu rüya seni çok korkutmuş, gel sarılalım” şeklinde vereceğiniz geri bildirim duygularını doğru anlamlandırmasını sağlayacaktır.

✦ Çocuğunuzla uyumadan önce keyifli vakit geçirmeniz de onun iyi bir uyku uyumasını sağlar. Rüyalar çocukları anlamak için iyi bir aracı olabilir. Doğru yönlendirmeler ve desteklerle onların zihinlerine keyifli yolculuklar yapabiliriz. Eğer çocuğunuz sürekli aynı korkulu rüyayı görüyorsa, sizin onu destekleyici yaklaşımlarınıza rağmen bu süreç devam ediyorsa bir uzmandan destek almanız gerekebilir.

Çocuklar ne zaman rüya görmeye başlarlar?
Çocukların rüyaları yaşlarından ve gelişim dönemlerinden etkilenir. Ancak onlar da yetişkinler gibi rüyalar görürler. Bebeklik döneminden itibaren gördükleri rüyaları 2 yaşından itibaren çevrelerine anlatmaya başlarlar.

Neden kötü rüyalar görürler?
Çocuklar genellikle okul öncesi dönemde kötü rüyalar görürler. Rüyalarının kahramanları canavarlar, hayvanlar, hırsızlar, hayaletler olabilir ya da rüyalarında kaçırıldıklarını, kovalandıklarını, yakalandıklarını görebilirler. Bu kötü rüyaların temel sebebi aslında gelişim dönemlerinde saklıdır. Okul öncesi dönem çocuğun güvenli bölgesinden ayrıldığı, anne ve babasından bağımsız hareket etmeye başladığı, okul gibi kendisine yabancı alanlara girdiği dönemdir. Yani bu dönem çocuk için kaygının daha yoğun yaşandığı bir zaman dilimidir ve bu da rüyalarına yansır. Ancak gelip geçicidir diye beklemek yanlış olabilir, çocuğa kaygı duyduğu konularda destek olmak ve onun hayatı üzerinde kontrolünün olduğunu ona hissettirmek kabusların güzel rüyalara dönüşmesine yardımcı olur.

 

Uz. Kli. Psk. Gonca BAĞLAR YILMAZ

Bir Rüya Gördüm...